ثبت امور حسابداری


ثبت های حسابداری را به جرات می توان یکی از مهمترین بخش های حسابداری دانست. تفاوتی ندارد که در کدام زیر شاخه از حسابداری (حسابداری صنعتی، حسابداری بازرگانی، حسابداری خدماتی و …) فعالیت داشته باشید، در هر صورت ثبت اسناد حسابداری در فعالیت های شما نقش خواهد داشت.

سیستم حسابداری باید بطور منظم تمام اطلاعات مالی مربوط به یک موسسه را اندازه گیری، ثبت، طبقه بندی و آثار اقتصادی آن را در صورتهای مالی تلخیص کند. فرایند حسابداری شامل یک سری مراحل پیاپی است که در هر دوره مالی تکرار می شود. این مراحل پیاپی را معمولا چرخه حسابداری، دوره عمل حسابداری و یا دوره پردازش اطلاعات حسابداری گویند.

با منسوخ شدن ثبت دستی، ثبت اسناد و مدارک حسابداری بصورت اتوماتیک جایگزین شدند که این مسئله به رعایت استانداردها و جلوگیری از فراموشی جزئیات کمک می‌کند و بنگاه های اقتصادی و کسب و کارها خود را با این تغییرات وفق دادند.

سند حسابداری چیست؟

آن نوع از وقایع مالی که در یک دوره مالی مشخص رخ داده و حداقل یک بدهکار و یک بستانکار داشته باشند را سند حسابداری می نامیم. سند حسابداری می‌تواند دارای چندین بدهکار و بستانکار باشد.

چرا سند حسابداری را ثبت می‌کنیم؟

  • جلوگیری از فراموشی وقایع و جزئیات توسط طرفین
  • جمع آوری اسناد و مدارک
  • اطمینان از رعایت استانداردها و قوانین

ثبت وقایع مالی

همگی وقایع مالی بصورت روزانه در سیستم حسابداری ثبت می‌گردد. اگر وقایع مالی نیاز به صدور چک داشته باشد، گرفتن اجازه مدیرعامل لازم است و اگر این چک در مبلغی بالا و یا برای کسب و کار دارای اهمیت باشد باید پس از تصویب هیئت مدیره و به مدیر مالی شرکت ارجاع داده شده، سپس نسبت به تنظیم فرم صدور چک و امضاء چک و فرم چک توسط صادر کننده، تایید کننده و تصویب کننده آن اقدام گردد. درصورتی که این چک در وجه مشتری بود، وی باید با حضور در شرکت و تقدیم معرفی نامه و مدارک شناسایی، چک را تحویل گرفته و به همراه آن یک رسید با امضاء و مهر تحویل دهد. کپی چک و مدارک شناسایی مشتری به عنوان مدارک این روند به سند پیوست می‌شود.

شناخت ماهیت حساب

شناخت نوع ماهیت حساب (مرکز حساب، بدهکار، بستانکار، کل و معین تفضیل) دارای اهمیت است. کدینگ گذاری هر شرکت به فعالیت و سیستم مالی آن بستگی دارد. ثبت درست عملیات در صدور سند حسابداری از مشکلات تنظیم گزارش جلوگیری میکند.

ثبت اسناد و امور حسابداری با تراز برتر

تراز برتر با کادری مجرب و کار آزموده در حوزه ثبت اسناد حسابداری جاری و معوقه با تهیه صورتهای مالی آماده خدمات رسانی به شما مدیران بنگاه های اقتصادی می باشد.

مشاوره مالی و مالیاتی تراز برتر

ارتباط با مشاورین تراز برتر در اینستاگرام

خدمات حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *