مالیات ارزش افزوده – تنظیم و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

مالیات ارزش افزوده چیست ؟

مالیات بر ارزش افزوده در گروه مالیات‌های غیرمستقیم طبقه‌بندی می‌شود.

مطابق با تعریف ماده (3) قانون مربوطه:

« تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده در یک دوره معین» با نرخ مالیات و عوارض هر سال محاسبه و پرداخت خواهد شد.

براساس ماده10 قانون مالیات برارزش افزوده هرسال شمسی به چهار دوره مالیاتی سه ماهه، تقسیم می شوند. طبق ماده 21 قانون مذکور مؤدیان مالیاتی مکلفند اظهارنامه هر دوره مالیاتی را حداکثر ظرف پانزده روز از تاریخ انقضاء هر دوره به سازمان امور مالیاتی تسلیم نمایند.

میزان جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده

مؤدیان مالیاتی در صورت عدم تسلیم اظهارنامه از تاریخ ثبت نام یا شناسایی به بعد حسب مورد، معادل پنجاه درصد (50 %) مالیات متعلق مشمول جریمه می شوند. لازم به ذکر است تاخیر در پرداخت مالیاتهای موضوع این قانون در مواعد مقرر، موجب تعلق جریمه ای به میزان دو در صد (2 %) در ماه ، نسبت به مالیات پرداخت نشده و مدت تاخیر خواهد بود .

اظهارنامه ارزش افزوده

به دلیل اهمیت موضوع مالیات بر ارزش افزوده  یا VAT و حساسیت آن در قانون و لزوم پرداخت مبالغ آن در مهلت های مقرر شده موسسه تراز برتر می تواند به مودیان خود در خصوص ثبت نام و تنظیم اظهارنامه آن مشاوره های تخصصی ارائه دهد. مالیات بر ارزش افزوده چند سالی است که به قوانین مالیاتی افزوده شده است. کلیه مودیان موظف هستند در هر حرفه ای که فعالیت می کنند اظهارنامه مربوط به آن را تکمیل نمایند. مودیان باید در تاریخ مقرر اظهارنامه خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند.

تهیه و تنظیم اظهارنامه ارزش افزوده باید توسط افراد خبره و متخصص انجام شده و تمام جزییات آن تکمیل گردد. در صورت عدم ارائه برخی اطلاعات یا ارائه اطلاعات غلط می تواند به جریمه و برای شرکت منجر گردد.

برای آشنایی بیشتر با نحوه ارسال اظهارنامه مالیات برارزش افزوده با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

مشاوره مالی و مالیاتی تراز برتر

ارتباط با مشاورین تراز برتر در اینستاگرام

خدمات مالیاتیمقاله

اظهارنامه ارزش افزودهاظهارنامه مالیات برارزش افزودهمالیات ارزش افزودهمالیات برارزش افزودهمالیات‌های غیرمستقیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *